Wędzidełko języka i wargi górnej

Wędzidełko języka:

Element położony pod językiem w linii pośrodkowej zbudowany z tkanki łącznej wywodzący się z przegrody języka i łączący ją z dnem jamy ustnej i więzadłem bródkowo-gnykowym pokryty błoną śluzową.

Za krótkie wędzidełko języka uniemożliwia prawidłowe ruchy języka. Język musi się móc jednocześnie cofnąć w jamie ustnej i podnieść do góry (brak jego wystawiania, serduszko na końcu języka czy jego stałe położenie na dziąśle – otwarta buzia, język „na wierzchu” – to tylko elementy tego samego schorzenia). Brak tego ruchu powoduje zaburzenie jego funkcji:

Wędzidełko wargi górnej:

Fałd błony śluzowej rozpięty pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi górnej a wargową powierzchną górnego dziąsła w linii pośrodkowej ciała.
Przy za krótkim wędzidełku wargi górnej warga jest mniej ruchoma co przy ssaniu uniemożliwia prawidłowe uszczelnienie chwytu i ssanie, zaburza rozwór dziąsła i powoduje wady ortodontyczne (np.: rozsunięte górne jedynki), warga jest mniej mimiczna, często uniesiona, usta niedomknięte, utrudnia artykulację głosek wargowych.